Vino si tu pe pagina de Facebook pentru o stire de stiinta, explicata simplu, in fiecare zi!
Pagina de Facebook!
   
I
Fizica Povestita

Despre club

logo
Clubul nostru are ca scop promovarea științei în limba română, printr-un model participativ. El își dorește:

  • să catalizeze interesul spre știință al membrilor săi
  • să pună la dispoziție o platformă online de interacțiune între amatorii de știință.

Oricine poate contribui la activitățile clubului „Știința pentru toți”, indiferent de locația sa geografică, studii, vârstă sau alte criterii și fără vreo obligație materială. Exemple de activități sunt construcția de experimente, recenziile de cărți citite, prezentarea noutăților din mediul științific, etc… Nu există o barieră inferioară, activitățile pot fi extrem de simple, trebuie doar că acestea să aibă un scop științific.


Despre membrii clubului

Membrii clubului „Știința pentru toți” au dreptul de a încărca materiale pe site. Toate activitățile care sunt încărcate pe site trebuie să fie aprobate mai întâi de administratorii site-ului. Pentru a păstra scopul clubului, administratorii își rezervă dreptul de a refuza acele materiale care includ un limbaj necorespunzător, care sunt prea complexe și necesită prea multe informații specializate pentru a fi citite, ca și materialele cu un caracter pseudoștiințific. Materialele pot promova alte activități ale membrilor, sau pot reprezenta duplicate ale blogurilor proprii ale membrilor, cu condiția ca ele să fie integrale.

Calitatea de membru al clubului „Știința pentru toți” se obține automat prin înscrierea în baza de utilizatori a site-ului, odată ce utilizatorii își creează propriul cont. La calitatea de membru se poate renunța printr-o simplă dezabonare. Calitatea de membru al clubului nu este condiționată de o contribuție materială. Membrii clubului „Știința pentru toți” au dreptul de a promova activități prin intermediul interfeței site-ului, pot vota vizibilitatea diverselor activități ce se pun pe site și au dreptul de a cere susținere financiară. Site-ul pune în contact membrii clubului, iar aceștia sunt încurajați să se cunoască și în afara mediului online.

Unele dintre activitățile clubului sunt susținute material din fondul colectiv al „Asociației Știința pentru toți” , în funcție de posibilități. Cererea pentru susținere materială sau financiară poate fi făcută numai de către membrii clubului. Ea poate fi folosită numai pentru scopurile descrise în cerere, cum ar fi achiziționarea de materiale pentru experimente științifice (echipamente electronice, telescoape, etc.), cărți de știință, deplasări sau taxe de participare la diverse activități științifice. Promovarea pe site a acestor activități sponsorizate nu este o condiție, dar este încurajată. Deciziile finale de selecție a proiectelor ce primesc finanțare sunt rezervate asociației „Știința pentru toți”, prin intermediul organismelor sale de conducere.

Pentru mai multe detalii, sau pentru comentarii, ne puteți vizita la pagina de contact, sau ne puteți scrie direct la adresa de email: contact@stiinta.club

De ce să mă alătur Clubului Știința pentru toți?

Pentru a intra într-o comunitate care îți împărtășește pasiunea pentru știință. În felul acesta vei învăța de la alții și vei învăța și tu pe alții. Contrar a ceea ce cred mulți, știința nu înseamnă numai “a cunoaște”, ci și “a fi”. Nu ne interesăm de caracteristicile unei comete numai pentru a cunoaște compoziția ei, ci pentru că ne dorim, în adâncul sufletului nostru, să fim lângă ea, să o atingem cu mâna și să ne întoarcem privirea la imensitatea spațiului care o desparte de Pământ. Pasiunea pentru știință trebuie împărtășită, pentru că ea atinge resorturile spirituale cele mai adânci ale ființei noastre.


Sunt costuri?

Nu, nu sunt costuri sau alte obligații. Participarea în cadrul clubului este gratisă.

Care sunt avantajele?

Lărgirea ariei tale de cunoștințe și contactul cu alți pasionați de știință. Poți pune pe site experimentele pe care le-ai făcut, sau scrie despre cărțile pe care le-ai citit. Poți cere sfaturi sau ajutor. În măsura în care fondurile Asociației ajung, îți putem trimite din donații telescopul, cartea sau alte materiale pe care ți le dorești de mult.

Care sunt dezavantajele?

Singurul dezavantaj este utilizarea timpului tău. Timpul este cel mai de prețios lucru din viața ta, rămâne la latitudinea ta cum îl folosești…

Aș vrea să ajut Clubul vostru. Ce pot face?

În măsura în care posibilitățile financiare îți permit, poți contribui lunar cu o sumă mai mică sau mai mare (vezi aici). Sau ne poți trimite materiale sau cărți second-hand pe care nu le mai folosești și noi vom încerca să ajungă la membrii clubului.

Câtă încredere pot avea că mica mea contribuție ajunge la cei care au nevoie de ea?

Asociația Știința pentru toți este înregistrată juridic, funcționând după regulile unui ONG, fiind supusă controlului fiscal al statului român.

Abonează-te la newletter:

Caută în siteFormular de contact

Advertisment ad adsense adlogger